Haber

Çin Başbakanı Li Qiang, Hindistan’daki G20 Zirvesi’nde ülkeyi temsil edecek

Çin Dışişleri Bakanlığı, Hindistan’da düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi’nde ülkeyi Başbakan Li Qiang’ın temsil edeceğini duyurdu. ABD Başkanı Biden, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in zirveye katılmayacağı için “Hayal kırıklığına uğradım” dedi.

Çin, 9-10 Eylül’de Hindistan’ın ev sahipliğinde düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi’ne başbakan düzeyinde katılacak. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, bugün düzenlediği basın toplantısında, Çin Başbakanı Li Qiang’ın Yeni Delhi’de düzenlenecek G20 Zirvesi’ne katılacağını söyledi. Çin Devlet Lideri Xi Jinping’in zirveye neden katılmadığına ilişkin gazetecilerin sorularını bırakan Mao, “G20, uluslararası ekonomik iş birliği açısından önemli bir forum. Çin, ilgili faaliyetlere her zaman büyük önem verdi ve aktif olarak katıldı.”

“Hayal kırıklığına uğradım”

ABD Başkanı Joe Biden ise konuyu gazetecilere aktararak Çinli mevkidaşı’nın zirveye katılmayacağından duyduğu hayal kırıklığını dile getirerek, Xi ile ileri bir zamanda görüşeceğini söyledi.

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, geçtiğimiz hafta iki Hintli diplomata atıfta bulunarak, Çin Devlet Lideri’nin Xi’nin muhtemelen G20 Zirvesi’ne katılmayacağını belirttiğini aktarmıştı. Xi’nin Hindistan’a gitmemesi durumunda bu, bir Çinli liderin G20 Zirvesi’ne katılması ilk kez olmayacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de geçtiğimiz hafta G20 Zirvesi’ne katılmayacağını ve Rusya’yı Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un temsil edeceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Biden, G20 Liderler Zirvesi kapsamında 7-10 Eylül’de Hindistan’ı ziyaret edecek, ardından Vietnam’a gidecek. Biden ve Xi en son Kasım 2022’de Bali’de düzenlenen G20 Zirvesi’nde bir toplantıya katılmışlardı. – PEKİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu