Haber

Çin, “Sicien” sınıfı teknoloji test uydularını fırlattı

Çin, yörünge teknolojilerini test etmek için kullanılması amaçlanan Shicien uydularını uzaya gönderdi.

Xinhua’nın haberine göre “Shijien-23” ile “Chian-22A” ve “Chian-22B” uyduları, Long March 7 taşıyıcı roketi ile Hainan Adası’ndaki Vinchang Uzay Aracı Fırlatma Merkezi’nden fırlatıldı.

Fırlatmanın ardından uyduların planlanan yörünge konumuna yerleştirildiği bildirildi.

Şicien-23’ün bilimsel deneyler ve teknik doğrulama süreçlerinde, Şicien-22A ve Şicien-22B’nin ise uzay ortamının izlenmesi gibi yörünge teknolojilerinin test edilmesinde kullanılacağı belirtildi.

Fırlatma, Uzun Yürüyüş roketleriyle 459. başarılı nakliye göreviydi.

Shicien uydu programı, bazı uyduların fırlatmalarının duyurulmaması, yörüngede konumları belirlenmemiş bağlantılı uyduların varlığı ve yakın temas halindeki uyduların hareketleri gibi gerekçelerle zaman zaman eleştirilere maruz kalıyor. diğer uyduları yakından incelemek veya sürüklemek amacı.

Hakkında çok fazla bilgi paylaşılmayan uydu programının, Çin’in yörünge teknolojilerini test ettiği Xi’an ve Chuangshin gibi diğer uydu programlarından ne farkı olduğu bilinmiyor.

Adı “uygulama” anlamına gelen Chijian uydularının, Xian (deney) ve Chuangshin (inovasyon) uydu programlarının erken geliştirme aşamasında yeni teknolojilerin uygulanması için platform görevi gördüğü iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu