Haber

ABD’de Kovid-19 nedeniyle ilan edilen “ulusal acil durum” 11 Mayıs’ta kaldırılacak

YENİ ABD’de Joe Biden yönetimi, Kovid-19 salgını nedeniyle 2020’de ilan edilen “ulusal acil durumun” 11 Mayıs’ta sona ereceğini duyurdu.

Beyaz Saray İdaresi ve Bütçe Dairesi, Kovid-19 nedeniyle “ulusal acil durum” ve “halk sağlığı acil durumu” ilanlarının son tarihlerine ilişkin Kongre’ye bilgi notu gönderdi.

Eski Başkan Donald Trump döneminde ilan edilen ulusal acil durumun 1 Mart’ta, halk sağlığı acil durumunun ise 11 Nisan’da sona ermesi bekleniyordu. Brifing notunda bu acil durumların 11 Mayıs’ta sona ereceği belirtildi.

Bilgi notunda, acil durumların sağlık sistemlerindeki karışıklık ve belirsizliği önlemek için uzatıldığı ancak bu durumun bireylerin maske takması veya aşı olması konusunda herhangi bir kısıtlama getirmediği belirtildi.

Notta, Cumhuriyetçilerin bu hafta uygulamaya koymayı planladıkları olağanüstü halin derhal sona erdirilmesi çağrısında bulunan yasa tasarısının Kongre’den geçmesi halinde Biden’ın veto edeceği belirtildi.

Acil durumların sona ermesi, Covid-19 aşıları ve tedavi süreçlerine ilişkin idari kararların federal hükümetin birinci elden yönetiminden geleceği anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu